Na początku października uczniowie z klas VII i VIII odwiedzili Kacze Bagno – Miejsce Inicjatyw Pozytywnych. Na wstępie przywitała nas deszczowa pogoda, ale w ośrodku atmosfera była gorąca i to dosłownie. Zakwaterowanie w jednym pomieszczeniu, na łóżkach piętrowych służyło integracji i wspólnym zabawom. Pierwszego dnia odbyły się warsztaty gry na bębnach afrykańskich oraz pieczenie bułek – w końcu trzeba było zjeść kolację. Przygotowane przez nas wypieki smakowały znakomicie. Drugiego dnia obudziło nas pięknie świecące słoneczko. Po śniadaniu wzięliśmy udział w warsztatach: ceramicznych – ulepione przez nas naczynia jeszcze się suszą, chodzenia na szczudłach i łuczniczych. Zapoznaliśmy się również z elementami zbroi rycerskiej. Czas upłynął bardzo szybko i trzeba było wracać. Wspaniała atmosfera , przeplatana świetnymi zajęciami z naszymi super animatorkami sprawiła, że z wielkim żalem opuszczaliśmy to magiczne miejsce. Chcielibyśmy tam jeszcze wrócić…
Aktualności
Byliśmy w Kaczym Bagnie!
ŻYWA LEKCJA HISTORII
5 października 2018r. gościliśmy w naszej szkole pana Jacka Oleszkiewicza – rekonstruktora, który w ramach żywej lekcji historii „Husaria –najlepsza i najpiękniejsza formacja wojskowa w dziejach Rzeczypospolitej” zaprezentował broń husarską z okresu XVI/XVII wieku. Uczniowie przyswoili elementy uzbrojenia: szyszak, magierka, żupan zapinany na guzy (wysadzane drogimi kamieniami), obojczyk, napierśnik, naplecznik, naramiennik, szabla, nadziak. Prawdziwą ozdobą było siodło- zrekonstruowane według wzoru z 1600 roku - które zostało podarowane carewiczowi, a obecnie znajduje się w zbiorach Kremla w Moskwie. Uczniowie byli zaciekawieni, reagowali bardzo żywiołowo. Prezentacja dostarczyła wielu wrażeń tym bardziej, że młodzież mogła przymierzyć elementy wyposażenia husarza. Pan Jacek przekazał uczniom książkę Radosława Sikory „Niezwykłe bitwy i szarże husarii”, która wzbogaci wiedzę uczniów o najciekawsze starcia tego rycerstwa.
SZKOŁA PODSTAWOWA W LIPOWINIE MA PATRONA
26 września 2018 roku na trwałe zapisał się w historii Szkoły Podstawowej w Lipowinie. Tego dnia bowiem miało miejsce wyjątkowe wydarzenie – nadanie szkole imienia Wincentego Witosa.
Nadanie imienia Wincentego Witosa Szkole Podstawowej w Lipowinie to ważne wydarzenie, które podnosi prestiż szkoły, wzbogaca jej tradycje, jest powodem do dumy dla całej szkolnej społeczności, ale również jest zobowiązaniem, by stawać się lepszym i pielęgnować wartości ważne w życiu każdego człowieka. Wybór Wincentego Witosa na patrona to również uczczenie stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości .
Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Lipowinie, podczas której ksiądz proboszcz, Jerzy Szlomkowski, poświęcił sztandar szkoły z wizerunkiem patrona ufundowany przez Wójta i Radę Gminy Braniewo.
Po mszy świętej uczestnicy uroczystości przemaszerowali do szkoły. Tam, po odśpiewaniu hymnu, uczniowie staropolskim obyczajem zatańczyli poloneza, a pani dyrektor, Bogumiła Jacak, powitała przybyłych gości, wśród których byli: Poseł na Sejm Władysław Kosiniak-Kamysz, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, Wójt Gminy Braniewo Tomasz Sielicki, Sekretarz Gminy Braniewo Jakub Bornus, Przewodniczący Sejmiku Województwa Jan Bobek, Przewodniczący Rady Gminy Sergiusz Kaliszuk, Wizytator Kuratorium Oświaty w Olsztynie Delegatura w Elblągu Renata Perlińska, Radni Gminy Braniewo, członkowie Rady Rodziców, sołtysi, dyrektorzy placówek oświatowo- kulturalnych powiatu braniewskiego, przedstawiciele sąsiednich samorządów, służb mundurowych oraz zaprzyjaźnionych instytucji, z którymi współpracuje nasza szkoła.
Potem nastąpiło uroczyste przekazanie sztandaru przez Radnych Gminy Braniewo pani dyrektor oraz symboliczne wbicie gwoździ pamiątkowych w drzewiec.
Podniosłym i wzruszającym momentem był również ten, w którym pani dyrektor przekazała sztandar uczniom, a ci podczas uroczystego ślubowania zapewnili, że pozostaną wierni Bogu, Ojczyźnie oraz wartościom, które wyznawał patron szkoły Wincenty Witos. Kolejnym punktem uroczystości było odsłonięcie pamiątkowej tablicy patrona szkoły. Następnie rozpoczęła się część artystyczna przygotowana przez p. M. Spychałę, p. J. Czaplińską oraz p. C. Waszczeniuk, w której uczniowie przybliżyli postać patrona oraz zaprezentowali tańce regionalne w strojach warmińskich.
Na zakończenie pani dyrektor podziękowała wszystkim za przybycie, a goście wpisali się do księgi pamiątkowej i kroniki szkoły.
Pani dyrektor Bogumiła Jacak, grono pedagogiczne, uczniowie oraz rodzice składają serdeczne podziękowania wszystkim tym, którzy zaangażowali się w pomoc w zorganizowanie uroczystości nadania imienia Szkole Podstawowej w Lipowinie. Dziękują za życzliwość, finansowe oraz organizacyjne wsparcie. Państwa bezinteresowne działania przyczyniły się do uświetnienia tak ważnej uroczystości.
Archiwum Aktualności