W ciągu ostatnich spotkań prowadzonych w ramach projektu Laboratorium Przyszłości
uczniowie doskonalili umiejętności projektowania 3D w programie Tinkercad
. Poznali internetową bazę gotowych modeli , niektóre z nich zostały
wykorzystane do projektowania w technologii
3d . Pojawiły się projekty świąteczne, które zostały wydrukowane na drukarce i
przeznaczone na kiermasz świąteczny , który odbył się w naszej szkole
19.12.2023r. z okazji Jasełek.
Aktualności
#Laboratorium Przyszłości
- 2
„SZKOLNY KONKURS WIEDZY O MIKOŁAJU KOPERNIKU”
W 550. rocznicę urodzin astronoma, w listopadzie odbył się „SZKOLNY KONKURS WIEDZY O MIKOŁAJU KOPERNIKU”. Celem konkursu było: poznanie życia i osiągnięć wybitnego astronoma, ukazanie znaczenia odkrycia teorii heliocentrycznej dla historii świata, propagowanie godnych naśladowania wzorców osobowych. Udział w konkursie wzięło 18 uczniów z klas VI - VIII . Zadaniem było rozwiązanie testu składającego się z 11 zadań zamkniętych. Największą liczbę punktów -9, zdobyły ex aequo: Julia Garczyńska z kl. VIII a.
i Martyna Pliszka z kl. VII a. Uczennice zostały obdarowane nagrodami książkowymi ufundowanymi przez Radę Rodziców.1
Boże Narodzenie 2023
Zdrowych, pogodnych i pełnych radości świąt Bożego Narodzenia a także wielu wspaniałych chwil spędzonych w gronie najbliższych życzą :
Dyrekcja , Grono Pedagogiczne, Pracownicy.
Sukces naszego ucznia!
Jan Kamiński, uczeń klasy VI a, zajął I miejsce w wojewódzkim konkursie literacko - ekologicznym pt. „Tu jest moja mała czysta ojczyzna” zorganizowanym przez Warmińsko – Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie. Janek stworzył komiks, który zachwycił wszystkich.
Uroczyste podsumowanie konkursu i wręczenie nagród odbyło się 16 grudnia w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie.
Janku, gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
42. ROCZNICA WPROWADZENIA STANU WOJENNEGO
W 42. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, w szkole odbył się krótki apel. Został zapalony znicz przed naszym „lokalnym miejscem pamięci” – Dębem Pamięci pułkownika Maksymiliana Łabędzia. Uczniowie wzięli udział w akcji społeczno-edukacyjnej Instytutu Pamięci Narodowej „Zapal Światło Wolności”. W domu o godzinie 19.30 zapalili światełko – upamiętnili w ten sposób ofiary stanu wojennego.
5
„Dziady”
„Ciemno wszędzie, głucho wszędzie,
Co to będzie, co to będzie?”
Dzisiaj nasza szkoła stała się teatrem. Gdy zapadł zmrok, klasa VII pod kierunkiem p. Ewy Kirczuk przedstawiła II część „Dziadów” Adama Mickiewicza. Scenografia przeniosła widzów do kaplicy, w której miały miejsce niezwykłe wydarzenia opisane przez naszego wieszcza narodowego, a gra uczniów dostarczyła wyjątkowych przeżyć. To była prawdziwa uczta teatralna!
7
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA Z UNICEF 2023
Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka wspólnie z UNICEF. Celem akcji jest przekazanie wiedzy oraz kształtowanie świadomości uczniów na temat znaczenia praw dziecka, a także włączenie placówki w uroczyste obchody rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Uczniowie w ramach obchodów zapoznali się z Konwencją o prawach dziecka. Wykonali prace plastyczne i zorganizowali happening. W tym dniu ubrali się w kolorze niebieskim.
7
SZKOŁA PAMIĘTA – 5 EDYCJA 2023
Nasza szkoła kolejny raz wzięła udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki SZKOŁA PAMIĘTA. Akcja jest realizowana w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej, jak
i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji Świąt Zadusznych.
30 października uczniowie udali się na cmentarze parafialne w Lipowinie i Szylenach, gdzie na grobach śp. dyrektorów Czesława Rudzia i Józefa Kochana zapalili znicze. Znicze zostały również zapalone przy kapliczce - na nieistniejącym już cmentarzu parafialnym i zbiorowej mogile, gdzie zostały pochowane szczątki dawnych mieszkańców. Przygotowali gazetkę przedstawiającą patrona szkoły Wincentego Witosa, Reginę Protmann-pierwszą błogosławioną z Warmii oraz Maksymiliana Łabędzia, któremu poświęcony jest w naszej szkole Dąb Pamięci.
#Laboratoria Przyszłości - drukarka 3D
W roku szkolnym 2023/2024 kontynuujemy zajęcia z drukarką 3D. Zajęcia prowadzone są z wykorzystaniem sprzętu zakupionego ze środków MEiN w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Uczestnicy zgłębiają tajniki modelowania 3D w programie Tinkecard , projektowali budowle z kształtów podstawowych, latarnia morska , brelok, itp. Praca w programie Tinkercad pozwala rozwijać kreatywność uczniów, myślenie przestrzenne, oraz umożliwia wykorzystanie nowoczesnych technologii w projektowaniu i druku 3D.
"Młodzi głosują - wybory parlamentarne 2023"
10 października 2023r. uczniowie klas 6 – 8 wzięli udział w ogólnopolskim projekcie Centrum Edukacji Obywatelskiej - "Młodzi głosują". Celem projektu jest upowszechnianie wśród młodych osób wiedzy o prawach i obowiązkach obywateli, znaczeniu i zasadach organizacji wyborów w funkcjonowaniu demokratycznego państwa prawnego oraz kształcenie postaw obywatelskich. W szkole została przeprowadzona symulacja wyborów parlamentarnych. Frekwencja w wyborach wyniosła 63,36%. Wyniki głosowania na poszczególne partie zostaną zaprezentowane 16 października. Akcja ma charakter edukacyjny.
5
Narodowe Czytanie
9 września w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Braniewie uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. Julia Białkowska, Maja Sagan, Michalina Rojek, Jan Kamiński i Szymon Gryczon pięknie przeczytali fragmenty powieści Elizy Orzeszkowej pt. „Nad Niemnem”.
Uczniów przygotowała p. Ewa Kirczuk.
Statut Szkoły
#Laboratoria Przyszłości - drukarka 3D
W czerwcu na ostatnich zajęciach w roku szkolnym 2022/2023 prowadzonych w ramach projektu Laboratorium Przyszłości uczniowie kształcili umiejętności posługiwania się programem Tinkercard, oraz doskonalili zasady drukowania 3D, brali aktywny udział w tworzeniu obiektów 3D, realizując własne projekty . Wykorzystywali poznane na zajęciach techniki do tworzenia modelu 3D. Przygotowali własne projekty do druku np. wazonik , pudełko na przybory, itp
Konkurs literacko-ekologiczny
Julia Białkowska, uczennica klasy IV a zajęła II miejsce w wojewódzkim konkursie literacko-ekologicznym na napisanie baśni pt. „Jak pokonać Smoga?”.
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
Dzień Dziecka
Wszystkim Dzieciom z okazji ich święta życzę wielu powodów do radości i uśmiechu.
Niech każdy dzień będzie niesamowity , wyjątkowy i niesie ze sobą wiele pozytywnych doświadczeń.
Bogumiła Jacak
#Laboratoria Przyszłości - drukarka 3D
W ciągu ostatnich spotkań prowadzonych w ramach projektu Laboratorium Przyszłości uczniowie zgłębiali tajniki modelowania 3D w programie Tinkercad . Mieli możliwość wykonania własnych projektów – możliwość wykorzystania poznanych na zajęciach technik do stworzenia modelu 3D. Efekty pracy uczniów można ocenić na załączonych zdjęciach.
4
AKCJA „ŻONKILE 2023”
Uczniowie naszej szkoły kolejny raz wzięli udział w akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile 2023” zorganizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W celu upamiętnienia 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, uczniowie zapoznali się z opowiadaniem „Będę pisać” i „Takich dwóch, jak nas trzech”. Obejrzeli animację "Zdążyć przed Panem Bogiem”. Wykonali także papierowe żonkile – symbole pamięci o powstaniu
w getcie i jego bohaterach.6
Wielkanoc
Zdrowych, spokojnych świąt Wielkanocnych,Pogodnego nastroju, oraz najwspanialszych spotkań, wśród rodziny i najbliższych przyjaciół życzy...
Bogumiła Jacak
#Laboratoria Przyszłości - drukarka 3D
- Na zajęciach w marcu uczniowie korzystając z programu Tinkercad, pracowali nad projektem pt:”Architektura zamku”. Projekt podzielony był na trzy etapy , na początku projektowane były mury obronne i fosa , w dalszej części brama i most oraz wieże. Zadanie zostało zakończone , a efekty pracy uczniów można ocenić na załączonych zdjęciach.
V EDYCJA BIEGU PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH„WILCZYM TROPEM”
ZNOWU POBIEGLIŚMY!!!
V EDYCJA BIEGU PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH„WILCZYM TROPEM”
24 marca 2023 roku został w naszej szkole zorganizowany Bieg Pamięci „Wilczym Tropem ”. Po raz kolejny uhonorowaliśmy pamięć żołnierzy, którzy pozostali wierni przysiędze i walczyli do końca o wolną Polskę. Na boisku szkolnym odbyły się biegi na dystansie 300-900 metrów. Wzięli w nich udział uczniowie ze szkół podstawowych w Lipowinie, Szylenach i Płoskini. Uczniowie, którzy im kibicowali wykonali plakaty prezentujące ŻOŁNIERZY NIEZŁOMNYCH oraz emblematy w barwach narodowych. Patronat honorowy nad biegiem objął Wójt Gminy Braniewo Pan Jakub Bornus, który ufundował słodkie upominki. Medale i nagrody rzeczowe otrzymaliśmy z Fundacji Wolność i Demokracja. Za udział w naszej inicjatywie – od pierwszej edycji – pamiątkowy medal otrzymała Dyrektor Szkoły Podstawowej w Płoskini Pani Ewa Murawska.
W tym dniu przypadł również Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących ŻYDÓW pod okupacją niemiecką. Święto upamiętnia naszych rodaków, którzy w czasie II wojny światowej pomagali Żydom i nieraz oddali za to życie. Niektórzy z nich zostali po wojnie uhonorowani tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.
7
Archiwum Aktualności