Nasza szkoła włączyła się do akcji „Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF”.
20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. W tym roku mija dokładnie 30 lat od uchwalenia najważniejszego dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych.
W tym szczególnym dniu Dzieci na całym świecie jednoczą się i podejmują wiele działań w imieniu swoich rówieśników – tych, których prawa często są łamane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.
[źródło: https://www.unicef.pl/…/miedzynarodowydzienprawdzieckaz…/140]
Aktualności
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF
PRZEGLĄD RUCHU SCENICZNEGO DZIECI I MŁODZIEŻY
Nasi uczniowie godnie reprezentowali dziś szkołę na Przegladzie Ruchu Scenicznego!
Mnóstwo emocji i dumy! Wróciliśmy z tarczą i pucharem za 2 m-ce w występie zespołowym!
[źródło: M. Spychała]
GRATULUJEMY!!!!!
SZKOŁA DO HYMNU
Ponad 4 mln uczniów i 400 tys. nauczycieli z przeszło 20 tys. szkół w Polsce i za granicą w piątek 8 listopada o symbolicznej godzinie 11:11 wspólnie odśpiewało 4 zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego" w ramach akcji "Szkoła do hymnu". Przedsięwzięcie to wspólna inicjatywa Ministra Edukacji Narodowej oraz Rady Dzieci i Młodzieży.
Do udziału w akcji zostały zaproszone wszystkie szkoły, przedszkola i placówki oświatowe w Polsce oraz polskie szkoły za granicą.
Nie mogło zabraknąć w tym wydarzeniu również i nas
101 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
11 listopada stanowi symboliczną miłość do Ojczyzny, kojarzy się nam z walką i zwycięstwem, uczy patriotyzmu do najważniejszych wartości dla wszystkich Polaków, że ojczyzna to dobro najwyższe i trzeba je ciągle umacniać i stać na jej straży.
Tak się składa, że Święto Niepodległości obchodzimy w listopadzie. Listopad to czas szczególnej refleksji nad przemijaniem. Niedawno sprzątaliśmy groby naszych zmarłych, zanosiliśmy kwiaty... Dziś również nasi uczniowie symbolicznie zapalili znicz, czcząc w ten sposób pamięć naszego bohatera, który życie swe oddał dla ratowania ojczyzny... Chcieliśmy w ten sposób pokazać, że pamiętamy...
SZKOŁA PAMIĘTA
SZKOŁA PAMIĘTA
Uczniowie naszej szkoły włączyli się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej SZKOŁA PAMIĘTA. W ramach przedsięwzięcia odwiedzili grób byłego dyrektora szkoły śp. Czesława Rudzia. Zapalili również znicze na nieistniejącym już cmentarzu parafialnym i zbiorowej mogile, gdzie zostały pochowane szczątki dawnych mieszkańców Lipowiny. W polskiej tradycji zbliżający się Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki to czas zadumy, modlitwy i wspominania tych ludzi, których już wśród nas nie ma, a którzy pozostawili niezatarty ślad w naszym życiu.
BohaterON
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w projekcie BohaterON w Twojej Szkole, który jest częścią ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej BohaterON – włącz historię! Celem tej akcji jest upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego, którzy narażali swoje życie dla Ojczyzny i dzielnie walczyli o wolność przez 63 dni.
We wrześniu i w październiku w klasach odbyły się zajęcia na temat Powstania Warszawskiego oraz jego uczestników. Następnie uczniowie wykonali kartki, które zostały wysłane Powstańcom.
Mamy nadzieję, że kartki, jak i napisane na nich życzenia sprawią radość naszym Bohaterom.
UONET + - LOGOWANIE
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
DZIEŃ NAUCZYCIELA
Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1792 r. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Powszechnie, dzień ten nazywany jest Dniem Nauczyciela. 14 października w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej połączona była z innym bardzo dla nas ważnym świętem Pierwszą Rocznicą Nadania Imienia i Sztandaru Szkole. Na uroczystość przybyli nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, przedstawiciele Rady Rodziców oraz uczniowie i zaproszeni goście. W części oficjalnej Pani dyrektor Bogumiła Jacak złożyła serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły, podziękowała za trud włożony każdego dnia w kształcenie i wychowanie młodych pokoleń, oraz podziękowała rodzicom naszych uczniów i instytucjom ,które wspierają szkołę, nadając im symboliczne miano "Przyjaciela Szkoły".W części artystycznej uczniowie naszej szkoły tańcem, śpiewem i wierszem wyrazili swoje podziękowanie i słowa uznania dla trudnej pracy pedagogów.
Młodzi Głosują
Młodzi Głosują
Uczniowie naszej szkoły przystąpili do programu edukacyjnego "Młodzi głosują"- wybory do parlamentu 2019. Jego celem jest zachęcenie młodych ludzi do uczestnictwa
w życiu publicznym, w tym do świadomego udziału w wyborach. W ramach programu uczniowie przygotowali i przeprowadzili symulację wyborów na wzór wyborów powszechnych. W szkole utworzono młodzieżową komisję wyborczą, której zadaniem było czuwanie nad prawidłowym przebiegiem wyborów. Uczeń, który okazał dokument potwierdzający jego tożsamość i złożył podpis otrzymał kartę do głosowania, na której umieszczono nazwy rzeczywistych komitetów wyborczych biorących udział w wyborach powszechnych. Do udziału zachęcani byli uczniowie klas VI - VIII. Po wyborach sporządzony został protokół, zawierający informacje o wynikach i frekwencji. Wiedzę
o procesie wyborczym, kompetencjach Sejmu i Senatu, uczniowie poznali na lekcjach wiedzy o społeczeństwie i historii. Akcja miała charakter edukacyjny, w której udział wzięło ponad 900 szkół z całej Polski.
Narodowe Czytanie
7 września uczniowie naszej szkoły kolejny raz wzięli udział w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie prowadzonej pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, a w Braniewie zorganizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną. Maciej Molestak, Maksymilian Kuliński oraz Kacper Krzyżanowski pięknie przeczytali fragmenty polskich nowel: ,,Dobrą panią" Elizy Orzeszkowej oraz ,,Dym" Marii Konopnickiej, propagując czytanie literatury narodowej.
Lekcja Historii
ŻYWA LEKCJA HISTORII
W piątek 3 czerwca 2019r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w lekcji historii „Złoty wiek Rzeczypospolitej. Losy Polski w XVII wieku”. Podróż w czasie była możliwa dzięki Grupie Artystycznej EXPLANATION, która przeniosła nas w czasy świetności Rzeczypospolitej – od unii polsko-litewskiej w Lublinie, w roku 1569 po wojny XVII wieku. W sposób bardzo ciekawy zostało przybliżone tło epoki oraz sposoby walki w tym okresie. Uczniom dużo radości sprawił pojedynek z wykorzystaniem specjalnych do tego celu szabli. Na pewno na długo zapamiętamy tę żywą lekcję historii.
DOROŚLI DZIECIOM
DOROŚLI DZIECIOM
Pod takim hasłem uczniowie naszej szkoły pod opieką p. Doroty Barańskiej odbyli szkolenie w zakresie nurkowania intro organizowanym przez Stowarzyszenie Historyczno Poszukiwawcze BATORY w Braniewie oraz Grupę Scubomaniak DG z Łomży w ramach obchodów Dnia Dziecka. Zajęcia z nurkowania odbyły się na Kompleksie Rekreacyjno – Rehabilitacyjnym w Braniewie dnia 1 czerwca 2019 r.. Uczniowie poznali sprzęt do nurkowania, technikę pływania, a także zasady bezpieczeństwa w czasie pobytu na basenie oraz innych kąpieliskach.
Dziękujemy organizatorom za dostarczenie uczniom wielu wrażeń oraz upominki.
DZIEŃ MATKI
A JA WOLĘ MOJĄ MAMĘ
Tak śpiewali uczniowie na uroczystości przygotowanej przez uczniów i nauczycieli klas najmłodszych swoim mamom z okazji Dnia Matki. Zaprezentowane skecze, taniec, podziękowania i życzenia oraz występ sekcji instrumentalno – tanecznej dostarczyły mamom wielu wzruszeń i uśmiechów. Dzieci wręczyły mamom samodzielnie przygotowane upominki. Na zakończenie tradycyjnie już zaproszeni goście mogli opowiadać o swoich wrażeniach przy słodkim poczęstunku.
Zwiedziliśmy Troki i Wilno
W tym roku zakończyliśmy cykl wycieczek patriotycznych zaplanowanych na lata 2017-2019. Wcześniej zwiedziliśmy Warszawę-Wilanów, Kraków-Wieliczkę, a w tym roku w dniach 15-17 maja byliśmy w Trokach i Wilnie. Celem wycieczki było rozwijanie miłości do Ojczyzny, poczucia odpowiedzialności za nią oraz poszanowania dla kultury, religii
i heroizmu Polaków w oparciu o polskie dziedzictwo narodowe na Litwie. W wycieczce brali udział uczniowie z klas V-III gimnazjum. Zobaczyliśmy zamek gotycki w Trokach, pięknie położony nad jeziorem Galwe oraz kinesę. Pani przewodnik przybliżyła nam historię
i okoliczności przybycia na Litwę Karaimów. Mieliśmy również możliwość posmakowania karaimskiej kuchni– kibinów. Drugi dzień rozpoczęliśmy od spotkania z młodzieżą w szkole litewskiej, z oddziałami polskimi w Awiżeniach. Uczniowie mogli dostrzec podobieństwa
i różnice w systemach oświatowych Polski i Litwy, a także wziąć udział w zajęciach sportowych. Rozegrano mecz w piłkę siatkową, a miłym akcentem było zwycięstwo naszej drużyny. Następnie zwiedziliśmy wileńską Starówkę, klasycystyczną Archikatedrę, zaułek Literacki, bogato zdobiony barokowy kościół św. Piotra i Pawła na Antokolu, Republikę Zarzeczańską. Zobaczyliśmy Wieżę Giedymina i Górę Trzech Krzyży. Piękną panoramę Wilna, ukwieconą różnymi kolorami bzu, mogliśmy podziwiać z wieży telewizyjnej. Ostatniego dnia zwiedziliśmy Uniwersytet Wileński, celę Konrada, cerkiew św. Trójcy
i Cmentarz na Rossie – jedną z najstarszych nekropolii w Europie, gdzie pochowane jest serce Józefa Piłsudskiego i gdzie znajdują się groby jego żołnierzy oraz wielu polskich i litewskich rodzin, które zapisały się w historii miasta. Uczniowie zapalili znicze, złożyli kwiaty przewiązane biało-czerwoną wstęgą i zaśpiewali pieśń „My pierwsza Brygada”. Naszą wycieczkę zakończyliśmy chwilą refleksji i modlitwą w Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Ostrej Bramie.
PROCEDURY POSTEPOWANIA NAUCZYCIELI I PRACOWNIKÓW SZKOŁY W SYTUACJACH TRUDNYCH I KRYZYSOWYCH
Konkurs plastyczny
,, Jak bezpiecznie spędziłeś/spędziłaś ferie zimowe”
Szkoła Podstawowa im. Wincentego Witosa była organizatorem konkursu plastycznego pod nazwą ,, Jak bezpiecznie spędziłaś/spędziłeś ferie zimowe”.Konkurs plastyczny został zorganizowany w ramach działań Szkoła Promująca Bezpieczeństwo. Celem konkursu było:
- podnoszenie świadomości dzieci i młodzieży w zakresie bezpiecznych zachowań podczas zimowego wypoczynku
- kształtowanie umiejętności oceny i wyboru miejsc bezpiecznych do zimowych zabaw i rekreacji
- rozwijanie kreatywności i umiejętności wyrażania myśli i uczuć w formie plastycznej
Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkół podstawowych z terenu powiatu braniewskiego.
W konkursie wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Pieniężnie, Szkoły Podstawowej Nr 5 w Braniewie i Szkoły Podstawowej w Lipowinie.
W kategorii klas I-III uczestniczyło 20 uczniów, w klasach IV-VI 31uczniów.
Jury w składzie; Hanna Rogalska ( przewodnicząca) ,Violetta Jamróz ( członek), Agnieszka Pękala (członek) ogłosiło wyniki.
W kategorii klas I-III szkół podstawowych ;
1 miejsce Zielińska Emilia klasa II b SP Pieniężno
2 miejsce Witliński Julian klasa II b SP Pieniężno
3 miejsce Woźna Michalina klasa II b SP Pienięzno
Wyróżnienie - Sosnowska Aleksandra klasa I b SP Pieniężno
W kategorii klas IV-VI szkół podstawowych
1 miejsce Stempliński Szymon klasa IV a SP 5 Braniewo
2 miejsce Kuliński Maksymilian klasa VI a SP Lipowina
3 miejsce Plasewicz Marcin klasa Va SP 5 Braniewo
Wyróżnienie - Białkowska Hanna klasa IV a SP Lipowina
Opracował
Tadeusz Wolak
INFORMACJA DYREKTORA SZKOŁY
Szanowni Państwo !
Informujemy że zajęcia w naszej szkole wznowione zostaną w dniu 6.05.2019 r..Plan lekcji pozostaje bez zmian, zapraszamy wszystkich uczniów.
Dyrektor Szkoły Bogumiła Jacak
KOMUNIKAT DYREKTORA SZKOŁY
Szanowni Państwo !
W dalszym ciągu toczy się strajk nauczycieli w ramach ogólnopolskiego strajku organizowanego przez Zwiazki Zawodowe.
Zajęcia dydaktyczne i wychowawcze w naszej szkole nie odbywaja się, prowadzimy jedynie zajęcia opiekuńcze.
INFORMUJEMY
W dniach 15,16,17 kwietnia egzaminy klas ósmych odbędą się zgodnie z planem.
Egzamin odbędzie się w sali gimnastycznej.
Życzymy powodzenia.
KOMUNIKAT DYREKTORA SZKOŁY
Szanowni Państwo !
Nadal toczy się strajk nauczycieli w ramach Ogólnopolskiego strajku organizowanego przez Związki Zawodowe.
Zajęcia dydaktyczne i wychowawcze w naszej szkole nie odbywają się, prowadzimy jedynie zajęcia opiekuńcze.
INFORMUJEMY
W dniach 10,11,12 kwietnia egzaminy gimnazjalne odbędą się zgodnie z planem.
Zapraszamy uczniów klas III gimnazjum .
Egzamin odbędzie się w sali gimnastycznej.
Życzymy powodzenia.
KOMUNIKAT DYREKTORA SZKOŁY
Szanowni Państwo!
Nadal toczy się spór zbiorowy pomiędzy pracownikami oświaty reprezentowanymi przez oświatowe Związki Zawodowe a pracodawcami, czego podstawę stanowi brak uzgodnień z Ministerstwem Edukacji Narodowej.
W przypadku braku porozumienia prawdopodobnie nastąpi ogłoszenie strajku od poniedziałku 08.04.2019 r. Taka akcja protestacyjna odbędzie się również w naszej szkole. Wówczas nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczne i wychowawcze . Jesteśmy w stanie zapewnić zajęcia opiekuńcze dla uczniów.
Uprzejmie proszę o wyrozumiałość.
O dalszych decyzjach będziemy Państwa na bieżąco informować .
Z poważaniem Dyrektor Szkoły – Bogumiła Jacak
Archiwum Aktualności