Aktualności
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF
SZKOŁA DO HYMNU PODZIĘKOWANIE
Boże Narodzenie
Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą wiele ciepłych chwil pełnych szczęścia,
a Nowy Rok spełnienie wszystkich marzeń.
Bogumiła Jacak
Zapal Światło Wolności
13 grudnia 2020r. obchodzona jest 39. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji społecznej Instytutu Pamięci Narodowej „Zapal Światło Wolności”. W niedzielę 13 grudnia o godzinie 19.30 zapalili światełko – uczcili w ten sposób ofiary stanu wojennego. Zostały przeprowadzone lekcje, które miały na celu przybliżenie okoliczności wprowadzenia stanu wojennego, jego przyczyny i skutki. Uczniowie obejrzeli także wystawę IPN pt. „Czas Apokalipsy. Stan wojenny 1981 – 1983”.
Międzynarodowy Dzień Wolontariusza
5 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza.Jak wiecie, wolontariat do dobrowolna, bezinteresowna działalność na rzecz innych. Pomoc ludziom i zwierzętom w życiu, instytucjom w ich działalności. Poświęcenie swojego czasu, wysiłku, pracy z myślą o innych, to zaangażowanie wynikające z wewnętrznej potrzeby bycia pomocnym.Wolontariusze są również wśród nas. Mimo niesprzyjających warunków, udało się jesienią zebrać środki czystości, higieny osobistej, a także materiały opatrunkowe, które w najbliższych dniach zostaną przekazane potrzebującym: dzieciom z Domu Dziecka, a także organizacjom charytatywnym.Wszystkim naszym Wolontariuszom serdecznie dziękujemy za pomoc!
Szkolne Koło Wolontariatu.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA Z UNICEF 2020
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka wspólnie z UNICEF. To szczególny dzień, w którym oczy wszystkich skierowane są na dzieci i ich prawa. 20. listopada dzieci, młodzież, a także dorośli jednoczą się w działaniu
i podejmują inicjatywy, których celem jest okazanie solidarności z najmłodszymi na świecie, których prawa nie są respektowane. Rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, dokumentu który w 1989 roku przyjęła Organizacja Narodów Zjednoczonych, to radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. To wspaniała okazja, aby przypomnieć wszystkim, czym są prawa dziecka i że obowiązkiem nas wszystkich jest ich respektowanie. To także okazja, aby zwrócić uwagę społeczeństwa na trudną sytuację dzieci w różnych zakątkach świata, gdzie prawa są drastycznie łamane, bądź nie są przestrzegane. Ten rok szkolny jest szczególny. Sytuacja epidemiczna w kraju i na świecie, a także wyzwania wynikające z procesu edukacji zdalnej, uniemożliwiają zorganizowanie uroczystych obchodów rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jednak uczniowie i nauczyciele nie zapominają o tym dniu i realizują aktywności on-line, które mają zwrócić uwagę odbiorców na prawa dzieci, zwłaszcza tych w Jemenie – kraju, w którym od lat trwa największy kryzys humanitarny XXI wieku. Najbardziej bezbronnymi ofiarami są dzieci. Tracą zdrowie, życie i szansę na szczęśliwe dzieciństwo. Nasi uczniowie w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF podjęli następujące działania: zapoznali się z Konwencją o prawach dziecka, obejrzeli film „Wspólna podróż po Jemenie”, rozwiązali quiz „Sprawdź, co wiesz o prawach dziecka?”. Wykonali prace plastyczne na temat praw dziecka i prezentację multimedialną. Szkolne koło teatralne "A KTO?!" pod opieką p. Marty Spychały, przygotowało krótki filmik z prezentacją wiersza Marcina Brykczyńskiego "O prawach dziecka" oraz zachęceniem do udziału w akcji UNICEF "Pomoc dla Jemenu". Prezentacja została umieszczona na szkolnym profilu Facebook.
„Szkoła do hymnu”
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w kolejnej edycji akcji MEN „Szkoła do hymnu” i we wtorek, 10 listopada o godz. 11:11 odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. Ze względu na ograniczenia wynikające ze stanu epidemii każda klasa zaśpiewała hymn on-line. Przed Szkołą Podstawową im. Wincentego Witosa w Lipowinie, pod Dębem Pamięci Maksymiliana Łabędzia, został zapalony znicz upamiętniający 102 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.
SZKOŁA PAMIĘTA
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej SZKOŁA PAMIĘTA. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. Inicjatywa jest realizowana w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób akcja nawiązuje do polskiej tradycji Świąt Zadusznych.
W ramach przedsięwzięcia uczniowie klas 0 – III odwiedzili cmentarz parafialny
w Szylenach, a uczniowie z Lipowiny zapalili znicze przy kapliczce - na nieistniejącym już cmentarzu parafialnym i zbiorowej mogile, gdzie zostały pochowane szczątki dawnych mieszkańców. Przy udziale nauczycieli świetlicy zorganizowany został konkurs plastyczny nawiązujący do polskiej tradycji Świąt Zadusznych. Prace plastyczne na zajęciach z wychowawcą wykonali również uczniowie klasy V b. Zrealizowany został temat „Szkoła Pamięta – pamięć i tradycja”, gdzie przypomniano bohaterów walczących za Ojczyznę m.in. Józefa Piłsudskiego. Uczniowie klasy V a, podczas zajęć z wychowawcą podjęli temat „TOŻSAMOŚCI”. Odpowiadali na pytania: co kształtuje nasza tożsamość, co i kto ma wpływ na to kim jesteśmy, jakie role pełnimy w życiu. Zastanawiali się wspólnie o jakich „fundamentach” naszej tożsamości nie możemy zapomnieć. Zwieńczeniem rozważań było wykonanie własnego portretu z uwzględnieniem odpowiedzi na stawiane pytania. Uczniowie klasy IV b zastanawiali się „Czym są miejsca pamięci?” Razem z wychowawcą stworzyli „Mapę miejsc pamięci najbliższej okolicy”. Natomiast młodzież z klasy VII a przygotowała gazetkę przedstawiającą patrona szkoły Wincentego Witosa, a klasa VII b w prezentacji multimedialnej upamiętniła ważną postać dla naszej historii lokalnej - księdza prałata Tadeusza Brandysa. Młodzież z klas ósmych również przygotowała prezentacje multimedialne, które będą mogły być wykorzystane podczas zajęć lekcyjnych poświęconych rocznicy, czy postaci historycznej - klasa VIII a „ Oni zginęli za Ojczyznę”, a klasa VIII b „Cmentarze Braniewa i okolic”. Na zajęciach z wychowawcą w klasie VIII a zrealizowany został temat „Oddajemy hołd, tym którzy od nas odeszli …”, „Poznajemy zwyczaje warmińskie związane z Dniem Zadusznym”. Przypomniane zostały osoby związane z naszą szkołą i Małą Ojczyzną, a których już z nami nie ma, aby uczcić ich pamięć i zasługi. Uczniowie wspomnieli również Maksymiliana Łabędzia oraz patrona naszej szkoły, Wincentego Witosa.W polskiej tradycji Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki to czas zadumy, modlitwy i wspominania TYCH, których już wśród nas nie ma, a którzy pozostawili niezatarty ślad
w naszym życiu i w naszej historii.Informacje o działaniach uczniów znajdują się też na Facebooku:
https://www.facebook.com/Szko%C5%82a-Podstawowa-im-Wincentego-Witosa-w-Lipowinie-104499041383181
Szkoła Filialna w Szylenach – „BohaterON w Twojej Szkole 2020”
W październiku 2020r. klasy I b i V b wzięły udział w kampanii „BohaterON w Twojej Szkole 2020”. W ramach programu zostały przeprowadzone na historii i zajęciach z wychowawcą lekcje o tematyce Powstania Warszawskiego. Uczniowie skorzystali z materiałów otrzymanych od Fundacji Sensoria, a także samodzielnie wydrukowali karty dotyczące Powstania Warszawskiego i II wojny światowej. Po omówieniu okoliczności, przebiegu i skutków powstania, uczniowie wykonali prace plastyczne
o tematyce powstańczej i wojennej - uwzględniając walkę i zaangażowanie harcerzy, osób młodych, dzieci - praktycznie swoich rówieśników. Z prac został stworzony wspólny album, który przesłano dla Bohaterów Powstania Warszawskiego.
Gloria victis!
W październiku klasa VIII uczciła pamięć Powstańców Warszawskich, realizując projekt „BohaterON w Twojej Szkole”, który jest częścią ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej „BohaterON – włącz historię!” Uczniowie zgromadzili informacje na temat Powstania Warszawskiego. Następnie napisali do Powstańców list z życzeniami, aby w ten sposób wyrazić swoją wdzięczność i złożyć hołd Bohaterom Narodowym. Przygotowany pamiątkowy album i list przekazany zostanie Powstańcom Warszawskim.
NAUCZANIE HYBRYDOWE
W związku z częściowym i czasowym ograniczeniem funkcjonowania szkół od dnia 26 października 2020 r. do dnia 8 listopada 2020 r. spowodowanym sytuacją epidemiologiczną zajęcia w Szkole Podstawowej im. Wincentego Witosa w Lipowinie wraz z Filią w Szylenach odbywać się będą w systemie hybrydowym. W klasach 4-8 nauka odbywać się będzie w systemie zdalnym według dotychczasowego planu lekcji, a w klasach I–III oraz oddziałach przedszkolnych w systemie stacjonarnym czyli w szkole.
Przywozy i odwozy uczniów odbywać się będą tak jak dotychczas.
O wszelkich zmianach będą Państwo informowani na bieżąco.
Przypominamy o zakazie przebywania poza domem nieletnich do lat 16 bez opieki dorosłego w godzinach od 8:00 do 16:00.
Wicedyrektor
Dorota Barańska
Wielkanoc 2021
Bogumiła Jacak
Narodowe Czytanie
Uczniowie naszej szkoły jak co roku wzięli udział w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. W tym roku wspólnie czytaliśmy „Balladynę” Juliusza Słowackiego.
Na stronie https://www.facebook.com/Miejska-Biblioteka-Publiczna-w-Braniewie-Zaprasza-1548731785431397/ można zobaczyć i posłuchać, jak uczniowie klasy VI a i VIII a czytali fragmenty „Balladyny”.
Rozkład jazdy autobusu w roku szkolnym 2020/2021
Spotkanie informacyjne dotyczące organizacji pracy szkoły w roku szkolnym 2020/2021
Szanowni Rodzice
Serdecznie zapraszam na spotkanie informacyjne dotyczące organizacji pracy szkoły w roku szkolnym 2020/2021, które odbędzie się 27.08.2020r. (czwartek) o godzinie 16.00 w Szkole Podstawowej im. Wincentego Witosa w Lipowinie oraz 28.08.2020r.(piątek) o godzinie 16.00 w Szkole Filialnej w Szylenach.
Dyrektor Szkoły Bogumiła Jacak
Zakończenie roku szkolnego
Mimo, że panuje Koronawirus postanowiliśmy uroczyście pożegnać naszą 8 klasę( oczywiście z zachowaniem wszystkich procedur). Pożegnanie inne niż dotychczas. Spotkanie odbyło się 26.06.2020 r na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Lipowinie.
Odświętnie ubrani, z uśmiechem na twarzy uczniowie odbierali swoje świadectwa z rąk Pani dyrektor Bogumiły Jacak. Nie zabrakło podziękowań od rodziców( którzy w tym roku wykazali dużą cierpliwość, wspierając swoje pociechy radą i pomocą podczas zdalnego nauczania) dla wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły, którzy przez te osiem lat opiekowali się ich dziećmi.
My życzymy im kolejnych sukcesów w następnym etapie ich życia, żeby w dalszym ciągu kształcili swoje umiejętności i wiedzę i przynosili nam zaszczyt , że są absolwentami naszej szkoły.
16
EGZAMIN ÓSMOKLASISTY
Informacje dla rodziców oraz zasady dla uczniów przystępujących do egzaminu ósmoklasisty w czerwcu 2020 r.
w Szkole Podstawowej im. Wincentego Witosa w LipowinieNa podstawie wytycznych przeciwepidemicznych CKE, GIS oraz MEN w związku z przeprowadzeniem egzaminów z dnia 15 maja 2020 r.
-
Na egzamin może przyjść wyłącznie osoba zdrowa, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną, która ponadto dokonała przed wyjściem z domu pomiaru temperatury i nie przekroczyła ona 37⁰C. Każdy uczeń wchodzący na teren budynku szkoły może mieć kontrolnie zmierzoną temperaturę bez jej odnotowywania.
-
Uczeń nie może przyjść na egzamin, jeżeli przebywa w domu z osobą na kwarantannie
lub izolacji w warunkach domowych albo sam jest objęty kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych. -
Niedozwolone jest przebywanie na terenie szkoły osób innych niż przystępujący do egzaminu lub osoby zaangażowane w przeprowadzenie egzaminu.
-
Na egzaminie każdy uczeń korzysta z własnych przyborów piśmienniczych i linijki w przypadku egzaminu z matematyki, które przynosi do szkoły w przezroczystej koszulce na dokumenty. Nie można pożyczać przyborów od innych.
-
Uczeń może przynieść na egzamin własną butelkę z wodą i stawia ją na podłodze, przy nodze stolika by przypadkowo nie zalać arkusza egzaminacyjnego.
-
Czekając na wejście do szkoły, po wejściu do szkoły albo sali egzaminacyjnej uczniowie zachowują odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5 m) oraz mają zakryte usta i nos.
-
Aby uniknąć tworzenia się grup uczniów przed szkołą oraz przed salą egzaminacyjną przed rozpoczęciem egzaminu oraz po jego zakończeniu uczniowie są zobowiązani przestrzegać zasad wprowadzonych przez dyrektora szkoły tj.:
a) stawić się w szkole na godzinę wyznaczoną przez dyrektora szkoły (godz. 8:20 – klasa 8a, 8:40 – klasa 8b);
b) wchodzić do szkoły wyznaczonym wejściem i przemieszczać się zgodnie z zaleceniami nauczycieli nadzorujących wpuszczanie uczniów do poszczególnych sal ;
c) skorzystać z boksu w szatni wyznaczonego dla danej klasy pozostawiając tam ewentualne okrycie wierzchnie oraz telefon komórkowy w foliowej opisanej imieniem
i nazwiskiem reklamówce, którą zapewni szkoła;d) po wyjściu z boksu w szatni kierować się do sali, w której odbędzie się egzamin, uczniowie z dostosowaniami będą kierowani do odpowiedniej sali przez nauczyciela dyżurującego;
e) przed wejściem do sali egzaminacyjnej odbywa się losowanie numeru stolika;
f) przed rozpoczęciem pracy z arkuszem uczniom zostanie przypomniane, że na 10 minut przed zakończeniem czasu przeznaczonego na pracę z arkuszem egzaminacyjnym nauczyciel przypomni im o przeniesieniu odpowiedzi na kartę odpowiedzi;
g) po zakończeniu pracy z arkuszem uczeń ma dodatkowe 5 minut na sprawdzenie poprawności przeniesienia odpowiedzi na kartę odpowiedzi;
h) po zakończeniu egzaminu opuścić szkołę i nie gromadzić się przed nią, a wrażeniami po egzaminie dzielić się między sobą z wykorzystaniem mediów społecznościowych, komunikatorów lub telefonicznie.
8.Uczeń wchodzący do szkoły ma obowiązek zdezynfekować ręce korzystając z przygotowanego przez szkołę płynu. Płyn do dezynfekcji rąk będzie również dostępny w każdej sali egzaminacyjnej.
9.Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie uczniowie z zakrytymi ustami i nosem (maseczką jedno lub wielorazową, materiałem a w przypadku uczniów, którzy ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa w przyłbicy. Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły. Uczeń będzie mógł zdjąć maseczkę dopiero w sali egzaminacyjnej podczas pracy z arkuszem, jednak – jeżeli uzna to za właściwe – może mieć zakryte usta i nos w trakcie egzaminu.
10.Podczas wpuszczania uczniów do sali egzaminacyjnej członek zespołu nadzorującego może poprosić ucznia o chwilowe odsłonięcie twarzy w celu zweryfikowania jego tożsamości (konieczne jest wówczas zachowanie co najmniej 1,5-metrowego odstępu).
11.Uczeń jest zobowiązany podczas egzaminu zakrywać usta i nos kiedy:
a) podchodzi do niego nauczyciel, aby rozdać arkusz egzaminacyjny lub odpowiedzieć
na zadane przez niego pytanie,b) wychodzi do toalety,
c) kończy pracę z arkuszem egzaminacyjnym i wychodzi z sali egzaminacyjnej.
12.Uczeń jest zobowiązany pamiętać o:
a) zakazie kontaktowania się z innymi zdającymi;
b) niedotykaniu dłońmi okolic twarzy, zwłaszcza ust, nosa i oczu, a także przestrzeganiu higieny kaszlu i oddychania. Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką;
c) konieczności zachowania odpowiedniego dystansu od innych zdających po zakończonym egzaminie.
13.Uczeń nie może wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy. Telefon komórkowy najlepiej zostawić w domu.
14.Uczeń może opuścić na stałe salę egzaminacyjną (jeżeli zakończył pracę z arkuszem) najpóźniej na 15 minut przed czasem wyznaczonym jako czas zakończenia pracy
z arkuszem. W ciągu ostatnich 15 minut przed zakończeniem egzaminu
(nawet jeżeli zdający skończył pracę z arkuszem egzaminacyjnym) zdający nie opuszczają sali egzaminacyjnej.15.Jeżeli uczeń podczas egzaminu przejawia niepokojące objawy choroby, jego egzamin zostaje przerwany i zostaje odizolowany w odrębnym pomieszczeniu.
16.Uczniowie chorujący na alergię albo inne schorzenie, którego objawami mogą być kaszel, katar lub łzawienie zobowiązani są do dostarczenia najpóźniej w dniu egzaminu zaświadczenia lekarskiego, aby członkowie zespołu nadzorującego egzamin nie zinterpretowali tych objawów jako „niepokojące” i nie odizolowali ucznia.
Dyrektor szkoły
Bogumiła Jacak
ROZKŁAD JAZDY AUTOBUSÓW W DNIACH 16,17,18/06/2020 - EGZAMIN ÓSMOKLASISTY
Miejscowość Godziny odjazdu autobusu
Goleszewo 8:20
Gronówko 8:20
Leśniczówka Dąbrowa 8:22
Żelazna Góra 8:10
Grzechotki 8:05
Zakrzewiec 8:12
Krasnolipie 8:15
Bemowizna 7:40
Brzeszczyny 7:50
Szyleny Osada 7:55
Maciejewo 8:10
Powrót 11:45
-
Dzień Dziecka
Kochane dzieci! Z okazji Dnia Dziecka życzymy Wam, by każdy dzień był wspaniałą przygodą. Rozwijajcie swoje pasje, odkrywajcie świat z radością. Niech spełniają się Wasze najskrytsze marzenia, a dzieciństwo upłynie w uśmiechu. Niech nie opuszcza Was dobry nastrój!
W imieniu własnym oraz wszystkich pracowników życzy
Dyrektor Bogumiła Jacak
Konsultacje dla uczniów
Konsultacje dla uczniów od 1 czerwca
Konsultacje dla uczniów klas IV – VIII odbywać się będą we wtorek i środę według ustalonego harmonogramu.
Zapraszamy uczniów:
* Szkoły Filialnej w Szylenach na wtorek od godz. 9:00 do 13:00;
* Szkoły Podstawowej w Lipowinie na wtorek z matematyki od 8:15 do 13:00 i religii oraz w środę z pozostałych przedmiotów od godz.9:00 do 14:00.
Konsultacje zostały zaplanowane tak, by nauczyciele mogli prowadzić zdalne nauczanie i konsultacje, a uczniowie korzystać z obu form.
Szczegółowe informacje poszczególnym uczniom przekażą wychowawcy!
UWAGA! KANGUR 2020
W związku z zawieszeniem zajęć w szkołach konkurs Kangur 2020 zostanie przeprowadzony drogą internetową (w godzinach popołudniowych) za pośrednictwem Platformy Dzwonek.pl.
Konkurs poprzedzony będzie tzw. konkursem próbnym. Terminarz jest następujący:
Terminarz Konkursu w zależności od kategorii:
Terminarz Konkursu w zależności od kategorii:
Kategoria Konkurs próbny Konkurs Kangur 2020
Kadet 25.05.2020, godz. 14:15 02.06.2020 (wtorek), godz. 16:45
[klasy 7 i 8]
Beniamin 25.05.2020, godz. 16:45 03.06.2020 (środa), godz. 16:45
[klasy 5 i 6]
Maluch 26.05.2020, godz. 14:15 04.06.2020 (czwartek), godz. 16:45
[klasy3 i 4]
Żaczek 26.05.2020, godz. 16:45 05.06.2020 (piątek), godz. 16:45
[klasa 2]
Wszystkich Uczestników Konkursu [ a jest nas 35 :) ] proszę o zapoznanie się z dokumentem: Instrukcja dla uczestnika konkursu, gdzie macie podaną dokładną informację na temat logowania itp... Instrukcja dla uczestnika oraz hasła i loginy zostały już rozesłane do zainteresowanych przez dziennik elektroniczny. Śledźcie zakładkę "Wiadomości". Uczniowie, którzy nie mają dostępu do dziennika elektronicznego, proszę o indywidualny kontakt przez Messenger na https://www.facebook.com/mat.anka.7
Pozdrawiam :)
Szkolny organizator konkursu: Anna Jadczuk
Archiwum Aktualności